سخن ما

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

از تمامي علماي اعلام و فرزندان قرآن و دانشمندان ارجمند تقاضا دارم كه از كتاب مقدسي كه تبيان كل شي است و صادر از مقام جمع الهي به قلب نور اول و ظهور جمع الجمع تابيده است غفلت نفرمايند.

وارستگان صاحب آداب قلبي و مراقبات باطني رشحه و جرعه اي ازآنچه قلب عوالم از اَدَّبَني رَبّي دريافت فرموده براي تشنگان اين كوثر به هديه آورند و آنان را مؤدب به آداب الله تا حد ميسور نمايند.

و متقيان تشنه ي هدايت, بارقه اي از آنچه به نور تقوي از اين سرچشمه جوشان هُدًى لِلْمُتَّقِينَ هدايت يافته اند براي عاشقان سوخته هدايت الله به ارمغان آورند

و بالاخره هر طايفه اي از علماي اعلام و دانشمندان معظم به بعدي از ابعاد الهي اين كتاب مقدس دامن به كمر زده و قلم به دست گرفته و آرزوي عاشقان قرآن را برآورند.

هان اي حوزه هاي علميه و دانشگاه هايِ اهل تحقيق بپاخيزيد و قرآن كريم را از شر جاهلان متنسك و عالمان متهتك كه از روي علم و عمد به قرآن و اسلام تاخته و مي تازند نجات دهيد.

امام خميني رحمة الله عليه

 

خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ

 

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي توجه به قرآن كريم, اين نسخه نجات بخش بشري, روند صعودي خوبي پيدا كرده است اما كافي نيست و اين در حالي است كه در عرصه فنآوري پيشرفته فعاليت هاي قرآني, كمتر به اين سازوكار به صورت سازمان يافته, يكپارچه و جامع, مجهز شده است. از اين رو قراردادن فنآوري پيشرفته, با تمامي ظرفيت ها, در خدمت قرآن كريم, كه زمينه ساز عمل به فرمان خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ را فراهم خواهد كرد, ضروري به نظر مي رسد.

 

" كتابخانه جامع ديجيتال امام علي عليه السلام"  با بهره مندي عالي از فنآوري پيش رفته و برخورداري از محققين كارآمد حوزه و دانشگاه و تجربه ده ساله در تحقيق و پژوهش با استفاده از فنآوري پيش رفته و با همكاري جمعي از فعالان عرصه‌هاي علمي و فرهنگي كشور, در نظر دارد با استفاده از همه ظرفيت هاي مراكز قرآني, نسبت به قراردادن فنآوري پيشرفته در خدمت قرآن كريم اقدام نمايند.

اين طرح عظيم با توجه  "به اهداف دولت الكترونيك در برنامه چهارم و پنجم توسعه" تنظيم شده است

و در پيروي از " فرمايشات رهبر كبير انقلاب در خصوص قرآن كريم"

در راستاي " تحقق فرمان مقام معظم رهبري مبني بر جنبش نرم افزاري توليد علم"

با شعار  " استفاده از فنآوري پيشرفته يك ضرورت است نه يك انتخاب"

با هدف  " قراردادن فنآوري پيشرفته در خدمت قرآن كريم "

و در جهت:

تسريع در امر تحقيق و پژوهش هاي قرآني

صرفه جوئي در وقت محققين و هزينه هاي تحقيق

ساماندهي و تجميع محصولات الکترونيکي قرآني

تقويت بنيه ديجيتالي کشور

سرعت بخشي به خدمات رساني علمي

جلوگيري از فعاليت هاي موازي و تکراري

و با دسترسي جهاني و همگاني, ضرورت پيدا مي نمايد.

 

وجود صدها عنوان اصلي و هزاران موضوع زير مجموعه و بررسي هر آيه در بيش از سي موضوع, به عنوان بخش هاي اصلي اين سامانه است و از اهداف بلند اين طرح عظيم مي باشد.

 

طرح جامع ديجيتال قرآن كريم, با توجه به حجم گسترده, فراواني محتوا, تنوع موضوع و عمق تحقيق و پژوهش به سمع و نظر جمعي از اساتيد حوزه و محققان و مراكز قرآني رسيده و به عنوان طرح ملي بلكه بالاتر از آن به عنوان طرح جهان اسلام مورد استقبال قرار گرفته است.

 

طرح جامع ديجيتال قرآن كريم, در صفحه هاي وب و بر روي اينترنت ارائه مي شود و ضمن دسترسي جهاني, محدوديت و مشكلات نرم افزارهاي ثبت شده بر روي سي دي را ندارد.

 

در طرح جامع ديجيتال قرآن كريم, از همه ظرفيت ها در مراكز قرآني استفاده شده و با هدف تجميع تمامي فعاليت هاي قرآني از كار موازي و تكراري پرهيز مي شود.

يكي از ويژگي هاي طرح جامع ديجيتال قرآن كريم, پيوند عميق دانش قرآني با فنآوري اطلاعات مي باشد كه در اين عرصه از ناحيه مراكز تحقيقاتي و پژوهشي كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

در طرح جامع ديجيتال قرآن كريم حداقل سي محقق و پژوهشگر قرآني و ده مهندس برنامه نويس و هفت مشاور از اساتيد حوزوي با گرايش قرآني و سه مهندس مشاور با گرايش طراحي متدولوژي پايگاه داده و نرم افزار بكار گيري مي شوند.

 

طرح جامع ديجيتال قرآن كريم به صورت آنلاين و آفلاين, بدون محدوديت و قابل دسترسي جهانيِ تشنگان اين كوثر الهي و سرچشمه جوشان هُدًى لِلْمُتَّقِينَ خواهد بود.

 

بودجه طرح جامع ديجيتال قرآن كريم حداقل ده ميليارد تومان برآورد شده است كه طي ده سال به اتمام مي رسد.

 

به يقين آنان که دل در گرو توسعه و ترويج فرهنگ نجات بخش قرآني دارند و براي قرآن كريم که   "تبيان كل شي" است جايگاه رفيع قائلند، همكاران خود را در اجراي اين طرح عظيم, با تأمين قسمتي از بوجه طرح ياري مي نمايند.

 

اصل طرح در پرتال " كتابخانه جامع ديجيتال قرآن کريم " آماده ارائه مي باشد.

 

قسمتي از طرح, به ضميمه محتوا, در يك هارد ديسك 500 گيگابايتي قابل ارائه و به روزرساني مي‌باشد.

 

قم بلوار امين كوچه 27 پلاك 31  تلفن 02512932444_ 09197455331

اصفهان سه راه سيمين كوي وليعصر خيابان مولانا خيابان سعادت كوچه شماره 9 پلاك 544

7771850   311  - 7773884  0311 -  09131131744